Info
Ungdom
Lär dig dyka
Bli medlem
Aktiviteter
Medlemsidan
Styrelse
Sektioner
Dyksektionen
Tech dykning
Fotoarkiv
 

Slumpad bild

 
VSDK Mollusca
Box 1023
721 26 Västerås
 
E-post
 
Vägbeskrivning
 
Facebook Facebook
Sjöjungfruträffen 2010
v35 fre 2010-09-03 kl.19:00 - sön 2010-09-05

Vädret ska bli fint och vindarna svaga! Alla har betalat. Ta gärna med inneskor till vandrarhemmet. Ring era anhöriga innan ni kommer fram till Stocklycke eftersom det inte finns nån mobiltäckning där. Vi ses!
Lisa 070-399 95 99
************************************************

Välkommen till Sjöjungfruträffen 2010. I år anordnas träffen av Västerås SDK Mollusca.

Sjöjungfruträffen går av stapeln den 3 – 5 september 2010. Under helgen dyker vi i Vätterns klara vatten. Sjöjungfruträffen riktar sig till dykande tjejer i Mälardalen och passar dykare på alla nivåer.

Under helgen finns möjlighet till fyra dyk, ett kvällsdyk, två vrakdyk från båt samt ett landdyk.

Vi kommer att bo tillsammans på Stocklycke/Omberg vandrarhem i Ödeshög. För mer information se www.stfstocklyckevandrarhem.se.

På fredagskvällen gör vi ett kvällsdyk i närheten av vandrarhemmet innan vi kvällsfikar tillsammans och planerar resten av helgen. Under lördagen kommer vi att göra en båtutfärd med DK Octopus Motala. Båten utgår från Motala på morgonen och återkommer under eftermiddagen. Under dagen kommer vi att grilla lunch tillsammans på en ö i Vättern.

På söndagen gör vi ett dyk från land, förmodligen i Stora Lund.

Vi har möjlighet att fylla luft lördag morgon och kväll, du behöver alltså ha med dig luft för två dyk.

På lördagen äter vi en fisk- och skaldjursbuffé på vandrarhemmet. Maten ingår i priset men du betalar själv din dryck.

Hela helgen inkl boende, frukost, lunch och middag på lördagen, fika och båtutfärd samt luft kostar 1300 kr per person.

Beroende på boende och båtkapacitet är antalet platser på Sjöjungfruträffen begränsat till 20 st. Först till kvarn alltså.

För att anmäla dig mailar du ditt namn till sjojungfrutraffen@live.se. Du kommer att få en bekräftelse på din anmälan inom kort. (Observera att anmälningsknappen nedan endast fungerar för VSDK Molluscas medlemmar.) Slutligt bekräftas din anmälan när du betalt in deltagaravgiften. Efter inbetald deltagaravgift är anmälan bindande. Uppgifter om inbetalning kommer med bekräftelsen på din anmälan.

Vi ser fram emot en trevlig helg tillsammans andra dykande tjejer!

VSDK Mollusca genom Lisa och Åsa


Infoga kontaktdata i outlook Kontakt: Åsa Ericsson Tfn: 021-18 38 82, 0730-68 24 24
Införd av: Åsa Ericsson, Datum: 2010-04-15 , Ändrad 2010-09-02
  Posta på facebook

5(20)







Direktlänk till aktiviteten: http://www.vsdk-mollusca.org/?Nr=1644
sön 2010-09-05 

vecka: 35 

Login:

Glömt lösen

Lösenord:

Kommande dykutfärder Visar antalet anmälda
lör  2010-09-18  Grottdykning - Frankrike -v38  1
ons  2011-06-01  Vrakdykning Liveaboard KristiHimmelsfärd  14
ons  2011-06-01  Västkustdykning Lysekil KristiHi  7

Kommande kurstillfällen Visar antalet anmälda
För närvarande finns inga planerade kurstillfällen

Övriga kommande aktiviteter Visar antalet anmälda
tis  2010-09-14  OSTC Mk2  2
lör  2010-10-30  Oktoberfest!  15


Veckans luftfyllare, vecka 35
Johan Wennerberg
021-80 49 80, 070-748 11 82
>> Luftfyllarlistan